İç Savaş Nedenleri ve Sonuçları
20 Temmuz 2024

İç Savaş Nedenleri ve Sonuçları

İç Savaş

İç savaş, bir ülkenin kendi içinde yaşanan bir savaştır. Sivil savaş olarak da tanımlanan bu olgu, ülkedeki kişilerin farklı politik ya da dini kutuplaşmalar altında gerçekleştirdikleri silahlı çatışmaların bütünüdür. Dünya tarihinde iç savaşlara sahne olan pek çok ülke bulunmaktadır. Bu çatışmaların ortak tarafları olmasına rağmen, ülkelerin, toplumların kendilerine özel siyasi yapısı ve kültürel birikimi olduğundan yaşanan iç savaşlar öznel niteliktedir.

Bir ülkede meydana gelen silahlı çatışmaların her birini iç savaş tanımlamasının içine almak yanlıştır. Ülkedeki rejim karşıtı grupların, ayrılıkçı grupların aralarında yaptığı çatışmalar iç savaş kavramının içinde yer almaz. Fakat ayrılıkçı grupların başlattığı isyan hareketlerinin ülke geneline yayılması ve tüm bireyleri etkilemesi halinde, bu isyan iç savaşa dönüşür.

İç Savaş Nasıl Oluşur?

Ülkede yaşanan çatışmaların iç savaş olarak kabul edilmesi için, yapılan çatışmaların ülke genelinde yayılması, devletin bu politik ya da dini gruplar arasında parçalanması, devletin ülkede bir bölüm üzerindeki hakimiyetini yitirmesi gerekir. Bunlara örnek olarak İspanya iç savaşında devletin milliyetçiler ile cumhuriyetçiler arasında bölünmesini, Suriye iç savaşında devletin ayakta kalabilmesine rağmen ülkede bazı bölgelerde hakimiyetini yitirmiş olmasını gösterebiliriz.

İç Savaş Nedenleri

İç savaş genellikle ülkeye, ülkeler arası yapılan savaşlardan daha fazla zarar verir. Çünkü iç savaşta ülke kendi yapısına karşı bir savaşa girişmekte ve bu savaşın sonuçları, diğer ülkelerle girişilen savaşlara göre daha zor telafi edilmektedir. Dünya tarihinde meydana gelen iç savaşların nedenleri arasında ülkedeki rejim değişikliği ya da ülkenin bölünmesi etkili olmuştur. Ayrıca, ekonomik krizler, etnik ve dini çatışmalar, siyasi baskılar ve dış müdahaleler de iç savaşın nedenleri arasında sayılabilir.

Dünya Tarihindeki Önemli İç Savaşlar

Tarih boyunca dünyada etkili olan ülkeler arasında çok sayıda iç savaş yaşanmıştır. Bunların olumsuz izleri hala daha devam etmektedir. İç savaş, ülkeyi geriletmekte ve insanların manevi dünyasını yıkmaktadır. Tarihimizde yaşanmış en önemli iç savaşlar arasında;
  • Amerikan İç Savaşı (1861-1865)
  • Lübnan İç Savaşı (1975-1991)
  • İspanya İç Savaşı (1936-1939)
  • Suriye İç Savaşı (2011-???

Bir ülkede farklı gruplar arasında gerçekleşen kapsamlı çatışmalarla ülkeye zarar veren iç savaş, günümüzde bile en fazla korkulan durumlardan biridir. Ülkenin bölünmesine, yıkımına neden olabilir. Sivil halka büyük zarar verir. Halk ülkeyi terk etmeye başlar. İç savaş, ülkenin tamamına maddi ve manevi olarak düşünülemeyecek kadar zarar vericidir. Bu sebeple, iç savaşların önlenmesi için ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal istikrarlarının sağlanması büyük önem taşır. Ayrıca, uluslararası toplumun çatışmaların çözümüne yönelik aktif rol alması da iç savaşların önlenmesinde kritik bir unsur olarak değerlendirilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cerbe Deniz Savaşı ve Sonuçları

Cerbe Deniz Savaşı ve Sonuçları

Sıffin Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Sıffin Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Ficar Savaşları Nedenleri ve Sonuçları

Ficar Savaşları Nedenleri ve Sonuçları

Dandanakan Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Dandanakan Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Kösedağ Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Kösedağ Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Güncel

2 İnönü Savaşı Tarihi ve Sonuçları

2 İnönü Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Güncel

Hayber Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Hayber Savaşı Nedenleri ve Sonuçları