7 Yıl Savaşları Nedenleri ve Sonuçları
15 Mayıs 2024

7 Yıl Savaşları Nedenleri ve Sonuçları

7 yıl savaşları, 1756 ile 1763 yıllarında Avrupa devletleri arasında 7 yıl boyunca süren savaşlardır.

Avusturya Veraset savaşları Fransa ile Prusya'nın üstünlüğü ile sona ermiştir ve sonucunda 1748 yılında Ekslaşapel Antlaşması imzalanmıştır. Fakat bu sonuç her iki tarafı da memnun etmediğinden taraflar aralarında tekrar savaş hazırlıkları başlamıştır. Avrupa kıtasında yeni saflaşmalar meydana gelmiştir. İngiltere ve Prusya arasında ittifak kurulmasının karşılığı olarak Fransa, Avusturya-Habsburglar ile ittifak kurmuştur. Böylelikle Almanya toprakları üzerinde, Avusturya ve Prusya arasındaki rekabet hız kazanmaya başlamıştır.

Savaşın en büyük nedenleri, İngiltere ve Fransa için sömürge yarışı, deniz üstünlüğü iken Avusturya ve Prusya için ise Orta Avrupa hegemonyası olmuştur.

Prusya kralı II. Friedrich ilk saldırıyı kendisi yaparak Avusturya'yı parçalamayı amaçlamıştır. II. Friedrich, 1756 tarihinde Saksonya'nın merkezi Dresden'e saldırarak kenti almıştır ve 6 Mayıs 1757 tarihinde Prag Çatışmasında Avusturya'yı yenilgiye uğratmıştır. Bunun ardından İsveç ve Rusya, Doğu Prusya'ya saldırmıştır. Ruslar burada Prusya orduları karşısında çok belirgin bir başarı kazanmıştır. Öte yandan Fransa ise Silezya'ya saldırmıştır. II. Friedrich bu saldırıyı başarı ile kazanmıştır. Fakat 21 Haziran 1758 tarihinde İngiliz ordusu, Fransız ordusunu bozguna uğratarak II. Friedrich'i bu bölgeden ordularını geri çekmek zorunda bırakmıştır. Ayrıca Prusya 12 Ağustos 1759 tarihinde Avusturya - Rusya birleşik ordusuna da yenilmiştir. Bu yenilgi Prusya'nın sınırlı olan askeri olanaklarını da tüketmesine sebep olmuştur. II. Friedrich artık taarruz edecek askeri güce sahip değildir ve savunma yapabilmesi için İngiltere'nin mali desteğine güvenmektedir. II. Friedrich, Aralık 1762'de Çariçe Tsaritsa'nın ölümünün ardından tahta II. Pedro'nun geçmesiyle Rusya ile bir barış anlaşması yapmaya karar vermiştir. Bu kararın alınmasındaki en büyük etken, Prusya'ya düşmanca tutumlar beslemeyen II. Petro'nun ta kendisidir. Ardından II. Petro'nun arabuluculuğu sayesinde İsveç ile barış imzalanmıştır. Rusya ve İsveç'in çekilmesiyle zayıflayan Fransız - Avusturya ittifakı, barış istemek zorunda kalmıştır.

Savaş sonunda savaşı kazanan taraflar İngiltere ve Prusya olmuştur. 10 Şubat 1763 tarihinde imzalanan Paris Antlaşması ve Huberttusburg Antlaşması ile kazanılan ve kaybedilen toprakların yeni sınırları çizilmiştir.

Yedi Yıl Savaşlarının Sonuçları
  • Fransa: Hem ekonomik açıdan hem de politik açıdan bir hayli zayıflamış ve Kuzey Amerika ve Hindistan'daki sömürgeleri İngiltere'ye geçmiştir. Bunun sonucunda Fransız ihtilalleri başlamıştır.
  • İngiltere: 1763 tarihinde imzalanan Paris Antlaşması ile geniş sömürgeler elde ederek sınırlarını oldukça genişletmiştir. Dünyanın en güçlü sömürge imparatorluğu haline gelerek "Üzerinde güneş batmayan imparatorluk" unvanını almıştır. Bunların yanı sıra İngiltere savaşın yol açtığı ek mali yükleri sebebiyle Amerika'daki kolonilerine ağır vergiler koymuştur. Bu vergileri kabul etmeyen 13 koloni birleşerek İngiltere'ye savaş açmıştır. Böylelikle Bağımsız Amerika'nın kuruluş süreci de başlatılmıştır.
  • Prusya: 1763 tarihinde imzalanan Huberttusburg Antlaşması ile Silezya Prusya'ya bırakılmıştır ve Avrupa'nın en kuvvetli kara devleti haline gelmiştir. Güçlü bir Avrupa devleti haline gelen Prusya Dünya siyasetinde söz sahibi olmuştur.

7 Yıl Savaşları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

VaRNA Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

VaRNA Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

3 Dünya Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

3 Dünya Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Sakarya Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Sakarya Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Ficar Savaşları Nedenleri ve Sonuçları

Ficar Savaşları Nedenleri ve Sonuçları

1 Dünya Savaşı Cepheleri Nelerdir?

1 Dünya Savaşı Cepheleri Nelerdir?

Güncel

Ankara Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Ankara Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Güncel

Kore Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Kore Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Güncel

Yermük Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Yermük Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6